تبلیغات
Digital Diaries - Pride & Prejudice
Solutions is our Secrecy

Pride & Prejudice

دوشنبه 24 تیر 1387 11:07 ق.ظ


تاریخ:

فیلم اقتباسی است از رمان بسیار مشهور «جین آستن» ، وی این داستان را در سال 1796، در حالی که تنها 21 سال داشت، نوشت. اما چاپ آن تا سال 1813 به طول کشید. جالب است بدانید این کتاب، در ابتدا با نام «تاثرات اولیه» ، نوشته شده بود و تا مدتها توسط ناشران رد می‌‌شد و وقتی به چاپ رسید، به جای نام آستن ، نام «یک خانم» به عنوان نام نویسنده روی جلد به چشم می‌‌خورد.

در اینجا می‌توانید متن اصلی رمان را به انگلیسی ببینید ، در اینجا هم توضیحات خوبی درباره رمان و شخصیتها و انگیزه‌هایشان داده شده است. رمان اخیرا به وسیله «رضا رضایی» ترجمه مجدد شده است.

«در این رمان، بازیگوشی و انضباط، جنب و جوش و خویشتن‌داری، ارزش‌های رمانتیک و فضیلت های كلاسیک و بسیاری ویژگی‌های دیگر در تقابل و تعادل قرار گرفته‌اند. نهایتاً غرور جای خود را به سجایای والاتر می‌دهد و تعصب و پیش‌داوری نیز در سیر داستان رنگ می‌‌بازد.»

اولین بار نیست که از روی این رمان سریال و فیلم تلویزیونی و سینمایی ساخته می‌شود ، اما آخرین اقتباس سینمایی این رمان به یاری کارگردانی «جو رایت» و در سایه موسیقی و فیلمبرداری مناسب و نماهای زیبای مجالس رقص و طبیعت و از همه اینها مهمتر بازیگری عالی «کیرا نایتلی» ، بدل به بهترین اقتباس از این اثر کلاسیک و به باور پارهای از منتقدین «بهترین اقتباس ادبی چند سال اخیر» ، شده است.

پیش از این از «کیرا نایتلی» بازی فوق‌العاده ای ندیده بودم . ژاکت ، شاه آرتور و دزدان دریایی کارائیب ، فیلمهایی هستند که من از وی به یاد دارم. «ژاکت» را اخیرا دیدم که چندان نظرم را جلب را نکرد ، ولی فکر کنم بعدا درباره‌اش بنویسم.

کیرا نایتلی آنقدر در این فیلم خوب بازی کرد که نامزد دریافت جایزه بهترین هنرپیشه زن در سال گذشته شد ، هر چند نهایتا رقابت را به «ریس ویترسپون» برای بازیگری در فیلم «دست از پا خطا نمی‌کنم» ، واگذار کرد.

میمیکهای صورت «نایتلی» در این فیلم عالی هستند ، در حالی که در پاره‌ای از اوقات حالت صورت وی بازیگوشی و شادابی یک دختر جوان را منعکس می‌کند ، در سایر اوقات سرسختی و لجاجت از چهره وی دریافت می‌شود.

Pride & Prejudice.jpg

هنرپیشه‌های مکمل همه خوب هستند ، البته به نظر من کاراکتر آقای دارسی که «ماتیو مک‌فادین» ایفاگر نقش است ، به خوبی پرداخت نشده است. رمان اصلی را نخوانده‌ام ، ولی احساس می‌کنم بعد از دیدن فیلم کاراکتر کلی آقای دارسی برایم تعریف نشده است.

داستان فیلم در انگلستان سال 1797 شروع می‌شود. مادری می‌کوشد تا پنج دخترش- جین، الیزابت، مری، لیدیا و کیتی- را آماده یافتن! شوهری مناسب نماید.

تکنیکهای شوهریابی و اشتیاق زایدالوصف این دخترها برای رفتن به خانه بخت به خصوص در دقایق اولیه فیلم ممکن است ، شما را مبهوت و چه بسا فیمنیست‌های محترم را منزجر کند! مادر خانواده ازدواج را تنها راه دستیابی یک زن به رفاه و آسایش می‌داند. زمانی که سر و کله جوان ثروتمند و خوش سیمایی به نام بینگلی و دوستش آقای دارسی در همسایگی آنها پیدا می‌شود، هیجان بر خانه خانواده بنت ، مستولی می‌شود. به زودی جین با آقای بینگلی دوست می‌شود و به نظر می‌رسد که الیزابت نیز به آقای دارسی نظر دارد. اما رفتار آقای دارسی مغرور چندان به مذاق الیزابت باهوش که در سایه تعالیم پدر فردی جسور و مستقل بار آمده، خوش نمی‌آید ، از این رو به زودی جنگ میان مردها و زنها آغاز می‌شود ، تلقی متفاوت «الیزابت » از زندگی و نگاه متفاوتش نسبت به رویدادها در مقایسه با خواهرهایش جالب توجه است. فیلم نهایتا با پایانی خوب ، به اتمام می‌رسد.

منبع : http://www.1pezeshk.com
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -